טיפים להסרת נקודות שחורות מהפנים

לא תמיד ניתן למנוע נקודות שחורות, אך הרגלי ניקוי טובים, טיפים לאורח חיים ומגוון תרופות טבעיות ואחרות עשויים לסייע בהסרתם. ראשים שחורים הם נגעים דמויי ראש סיכה המשפיעים על הפנים והגוף. הם מייצגים פקקי שמן המכילים תאי עור מתים, חיידקים וחומרים אחרים. המשך לקרוא כדי ללמוד עוד.

איך נוצרים נקודות שחורות?

נקודות שחורות נוצרות מקור מהימן כאשר תאי עור מתים ושמן בתוך הנקבוביות עולים ודוחפים דרך פני העור. כאשר חומרים אלה מקיימים אינטראקציה עם האוויר, הם מתחמצנים ומשחירים ויוצרים פקק. רופאים קוראים לנקודות שחורות גם קומדונים פתוחים. כדי לטפל באלה, אדם צריך להשתמש במוצרים שמפרקים את פקק השמן שנוצר בתוך הנקבובית. ברגע שהם מפרקים את פקק השמן, שיטות מניעה יכולות לעזור להרחיק נקודות שחורות.

שטיפת פנים

הסרת ראש שחור לפנים

הסרת נקודות שחורות מהפנים דורשת שגרת טיפוח עקבית בעור תוך שימוש במוצרים שיכולים לשבור את השמן סותם העור בפנים.

1. נקה מדי יום

ניקוי יומי הוא חיוני להפחתת עודפי שמן, לכלוך וחומרים אחרים שעלולים להצטבר, לסתום נקבוביות ולגרום לנקודות שחורות. גישה אחת שנראית כמסייעת למקור מהימן היא ניקוי כפול.

ראשית, האדם מנקה בתכשיר ניקוי על בסיס שמן להסרת איפור ומזהמים מהעור. הם עוקבים אחר זה עם חומר ניקוי עדין על בסיס מים. זה מסיר לכלוך ושמנים ומכין את העור לטיפול אחר, כמו מריחת טיפול מקומי.

2. מרחו חומרי ניקוי לניקוי נקודות שחורות

יישומים מקומיים יכולים לעזור לפרק את פקק השמן שמוביל לנקודות שחורות. אלה אכן לוקחים זמן לעבוד, וייתכן שאדם יצטרך למרוח אותם מדי יום במשך מספר שבועות לפני שהפקק מתפרק, מה שמפחית את הופעתו של השחור.

יישומים אקטואליים כוללים:

 • חומצות אלפא הידרוקסיות (AHA): אלו הן חומצות פרי שיכולות לעודד פילינג במקור מהימן. דוגמאות כוללות חומצות גליקוליות, מנדולינה וחומצות חלב. יישומים מקומיים אלה מעודדים קילוף עור ומפחיתים נקודות שחורות.
 • חומצה סליצילית: חומצה סליצילית מגיעה מעץ הערבה. זהו גם חומר קילוף טבעי שיכול לעזור לקלף את פקקי הנקבוביות.
 • שמן עץ התה: לשמן עץ התה תכונות אנטיבקטריאליות ואנטי דלקתיות. במחקר קטן אחד, 14 אנשים עם אקנה קלה עד בינונית השתמשו בג'ל המכיל שמן עץ התה במשך 12 שבועות. התוצאות הצביעו על כך שמוצרים המכילים שמן עץ התה יכולים לסייע בניהול תסמינים ללא השפעות שליליות חמורות.

אפשרות נוספת היא בנזואיל פרוקסיד, יישום מקומי שיכול להפחית חיידקים ולקדם קילוף.

3. נסה מסכה טבעית להסרת ראש שחור

פילינג או מסכות יכולים לעזור להסיר תאי עור מתים שעלולים לסתום את הנקבוביות אחרת ולהוביל ליותר נקודות שחורות.

מסכה
קְוֵקֶר

על פי מאמר אחד משנת 2016, לשיבולת שועל קולואידית יש תכונות אנטי דלקתיות, מקלפות ומרגיעות עור שעשויות לעזור לאנשים עם אקזמה. החוקרים הציעו שזה יכול לעזור להפחית גירוי ולנהל מצבי עור שונים בשל ההשפעות המיטיבות שלו על מחסום העור. זה עשוי לעזור עם אקנה, אבל אין ראיות ספציפיות לאשר זאת.

4. קרצוף פנים

יש אנשים שמשתמשים בשפשפים כדי לקלף את העור בתקווה שהוא ייראה חלק יותר. עבור אקנה, הרעיון הוא שהקרצוף יפתח קומדונים סגורים ויעצור אותם מלהתקדם. עם זאת, השפעתם השוחקת עלולה להוביל לגירוי.

המרכיבים המשמשים בקרצוף כוללים:

 • גלעיני פירות טחונים
 • תחמוצת אלומיניום
 • גרגירי נתרן טטרבוראט דקהידרט
 • חרוזי פוליאתילן

אנשים צריכים לבדוק את מרכיבי הקרצוף לפני הרכישה. מומחים מציינים שגרגרי נתרן טטרבוראט דקהידרט מתמוססים במהלך הכביסה, מה שהופך אותם לפחות שוחקים ומתאימים יותר מאשר אפשרויות אחרות לעור רגיש.

חרוזי פוליאתילן הם סוג של מיקרופלסטיק, והם מזיקים לסביבה.

הסרת ראש שחור לגוף

נקודות שחורות נוטות להתפתח בחלקים שמנוניים של הגוף, כולל החזה והגב. העור במקומות אלו עבה יותר ופחות רגיש לטיפולים, מה שאומר שאדם עשוי להצטרך לשנות מעט את גישת הטיפול שלו.

5. נקה את העור מדי יום

שמירה על עור נקי ויבש יכולה לסייע בהפחתת עודפי שומן באזורים בגוף שבהם עלולים להתפתח נקודות שחורות. האקדמיה האמריקאית לדרמטולוגיה (AAD) ממליצה להשתמש בתרחיץ גוף המכיל בנזואיל פרוקסיד.

ה-AAD ממליץ לרכוש שטיפת גוף המכילה לפחות 5.3% בנזואיל פרוקסיד. ניתן להשיג שטיפות גוף עם עד 10% בנזואיל פרוקסיד ללא מרשם. לאחר היישום, אדם משאיר אותו דלוק לפחות 2 דקות לפני השטיפה.

אם אדם מתקשה להגיע לגב, הוא יכול לרכוש מברשות או ליפות עם ידיות ארוכות כדי לסייע במתן הכביסה.

6. השתמשי במברשת לניקוי ופילינג

צחצוח עור יבש הוא דרך טבעית להסיר תאי עור מתים שעלולים לסתום את הנקבוביות. השתמש במברשת בעלת זיפים טבעיים עם ידית ארוכה כדי להגיע לגב, רצועת גב פילינג או ליפה ארוכה במיוחד עם ידיות. אדם צריך להשתמש במברשת עדינה יותר לפנים מאשר לגוף. מברשות אלקטרוניות זמינות גם לעור, אם כי הן אינן מכוונות במיוחד לטיפול באקנה.

7. השתמשו בהגנה מפני השמש

לעתים קרובות אנשים חושבים שחשיפה לשמש יכולה לשפר את האקנה, אך היא עלולה להחמיר את התסמינים. זה יכול להכהות את האקנה ולגרום לו להימשך זמן רב יותר. טיפולי אקנה מסוימים יכולים גם להגביר את הרגישות לקרני אולטרה סגול (UV) מהשמש וממיטות השיזוף. שימוש בקרם הגנה נטול שמן יכול לסייע בהגנה על העור מפני אור השמש.

קרם הגנה

8. תרגל הרגלים ידידותיים לנקודות שחורות

להלן מספר פעולות נוספות שיכולות לסייע במניעת אקנה, כולל נקודות שחורות:

 • החלפת בגדים מיד לאחר עיסוק בכל פעילות מייצרת זיעה, כמו להיות בחוץ או להתאמן. זיעה שנדבקת קרוב לעור יכולה לתרום להצטברות חיידקים.
 • לבישת בגדים רפויים מסיבים טבעיים, כמו כותנה, המאפשרים לעור "לנשום" ואינם יוצרים חיכוך מעצבן.
 • שימוש בתיק כף יד במקום תיק גב אם מתרחשת אקנה בגב.
 • ניקוי העור בהקדם האפשרי לאחר ההזעה.

תרופות אחרות

כמה תרופות זמינות ללא מרשם לשימוש ביתי. הם לא תרופות טבעיות, אבל הם לא צריכים מרשם.

9. רצועות נקבוביות

רצועות נקבובית הן סוג של כרית דביקה שאדם מניח על עורו ואז מושך משם. הם שואפים להסיר שמן, לכלוך ועור מת משטח העור. הם מכילים חומר המכונה פולימר דבק קטיוני. זה נקשר לתוכן של נקבוביות חסומות ומסיר אותן כשהאדם מושך את הרצועה.

10. תרופות מקומיות ללא מרשם

חפש טיפולים מקומיים, כגון קרמים או ג'לים, המכילים אחד או יותר מהדברים הבאים:

 • בנזואיל פרוקסיד, המשמיד חיידקים ומפחית דלקות
 • רטינואידים מקומיים, כגון טרטינואין ואדפאלן, המסירים תאי עור מתים ומונעים סתימה של הנקבוביות
 • חומצה אזלאית, המסייעת להסיר עור מת ולהרוג חיידקים
 • גופרית, יסוד טבעי בעל תכונות אנטיבקטריאליות
 • אדם צריך לדבר עם הרופא או הרוקח שלו על אפשרויות מתאימות, באיזה חוזק להשתמש והשפעות שליליות אפשריות.

אמצעים שונים בבית יכולים לעזור בניהול נקודות שחורות. אם הם לא עוזרים לאחר 8 שבועות פנה לרופא עור. רופא יכול לרשום טיפולים חזקים יותר שעשויים לעזור להפחית את המראה של נקודות שחורות על הפנים והגוף.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן