כיצד לטפל בנשירת שיער לנשים

איבוד השיער שלך יכול להשפיע על הביטחון העצמי שלך. בעוד שלרוב הגברים אין בעיה לבקש עזרה לנשירת שיער, נשים נוטות לשמור זאת לעצמן, מה שמוביל לרוב לתחושות של בידוד ודיכאון. אבל נשירת שיער נפוצה למדי אצל נשים, ומשפיעה על יותר מ-50% מהנשים בשלב מסוים בחייהן וכ-80% מהנשים עד גיל 80. רבות מהן אינן יודעות כיצד להשתמש בנשירת שיער לנשים. הסיבה המשמעותית ביותר לנשירת שיער אצל נשים היא נשירת שיער נשית, או התקרחות אנדרוגנטית.

גורמים לנשירת שיער?

כמו גברים, ככל שנשים מתבגרות, הן חוות שינויים ברמות האנדרוגן [1] שלהן. אנדרוגנים הם הורמונים התורמים לגדילה ורבייה. הם גם מווסתים את צמיחת השיער. עם הזמן, הורמונים אלו גורמים לזקיקי השיער להתכווץ, וכתוצאה מכך קווצות שיער קצרות ועדינות יותר. בסופו של דבר, שיער חדש כבר לא צומח באותם אזורים, מה שמוביל להופעת שיער דליל או דליל. למרבה האירוניה, אתה עלול לפתח בו זמנית יותר שיער באזורים אחרים בגוף, כגון הפנים או הסנטר. הסיבה לכך היא שהקולטנים הנקשרים לאנדרוגנים שונים באזורים ייחודיים בגוף.

טיפול שיער

במקרים מסוימים, נשירת שיער נשית יכולה להיגרם על ידי:

  • גנטיקה (נשים שיש להן אמהות או קרובי משפחה עם התקרחות נשית נמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח התקרחות.)
  • תרופות או תוספי מזון מסוימים, כגון תרופות ללחץ דם, תרופות נגד גאוט ומינונים גבוהים של ויטמין A
  • ניתוחים קודמים, שעלולים לגרום ללחץ פיזי קיצוני או הלם לגופך
  • מצבים בריאותיים מסוימים, כגון תסמונת שחלות פוליציסטיות, מחלת בלוטת התריס, התבגרות מוקדמת ואנמיה
  • שינויים הורמונליים הנגרמים מהריון, גיל המעבר או גלולות למניעת הריון
  • מצבים בריאותיים מסוימים עלולים לגרום גם לתסמינים אחרים, כגון פריחה, אדמומיות, כאב, קילוף של הקרקפת, שבירת שיער, נשירת שיער מדבקה או דפוס חריג של נשירת שיער. חשוב לדבר עם הרופא שלך אם אתה חווה אחד מהתסמינים הללו, מכיוון שהם עשויים להיות סימן למצב חמור יותר.

אִבחוּן

לפני ביצוע אבחנה, הרופא שלך כנראה יעשה לך בדיקה גופנית וישאל על התזונה שלך, שגרת טיפוח השיער שלך וההיסטוריה הרפואית והמשפחתית שלך. ייתכן שיש לך גם מבחנים, כגון:

בדיקת דם. זה עשוי לעזור לחשוף מצבים רפואיים שעלולים לגרום לנשירת שיער.

מבחן משיכה. הרופא שלך מושך בעדינות כמה עשרות שערות כדי לראות כמה יוצאות. זה עוזר לקבוע את השלב של תהליך הנשירה.

ביופסיה של הקרקפת. הרופא שלך מגרד דגימות מהעור או מכמה שערות שנשלפו מהקרקפת כדי לבחון את שורשי השיער במיקרוסקופ. זה יכול לעזור לקבוע אם זיהום גורם לנשירת שיער.

מיקרוסקופ אור. הרופא שלך משתמש במכשיר מיוחד כדי לבחון שערות גזורות בבסיסן. מיקרוסקופיה עוזרת לחשוף הפרעות אפשריות בפיר השיער.

כיצד לטפל בנשירת שיער לנשים

קיימים טיפולים יעילים לסוגים מסוימים של נשירת שיער. אולי תוכל לבטל את נשירת השיער, או לפחות להאט אותה. במצבים מסוימים, כגון נשירת שיער חלקית (אלופציה אראטה), שיער עשוי לצמוח מחדש ללא טיפול תוך שנה. טיפולים לנשירת שיער כוללים תרופות וניתוחים.

תרופות

אם נשירת השיער שלך נגרמת על ידי מחלה בסיסית, טיפול במחלה זו יהיה הכרחי. אם תרופה מסוימת גורמת לנשירת שיער, הרופא שלך עשוי לייעץ לך להפסיק להשתמש בה למשך מספר חודשים. תרופות זמינות לטיפול בהתקרחות דפוסית (תורשתית). האפשרויות הנפוצות ביותר כוללות:

מינוקסידיל (רוגיין). מינוקסידיל ללא מרשם (ללא מרשם) מגיע בצורת נוזל, קצף ושמפו. כדי להיות היעיל ביותר, יש למרוח את המוצר על עור הקרקפת פעם ביום לנשים ופעמיים ביום לגברים. אנשים רבים מעדיפים את הקצף המיושם כשהשיער רטוב.

מוצרים עם מינוקסידיל עוזרים לאנשים רבים להצמיח מחדש את שיערם או להאט את קצב נשירת השיער או שניהם. זה ייקח לפחות שישה חודשים של טיפול כדי למנוע נשירת שיער נוספת ולהתחיל לצמוח מחדש. יתכן שיחלפו עוד כמה חודשים כדי לדעת אם הטיפול עובד עבורך. אם זה עוזר, תצטרך להמשיך להשתמש בתרופה ללא הגבלת זמן כדי לשמור על היתרונות.

תופעות הלוואי האפשריות כוללות גירוי בקרקפת וצמיחת שיער לא רצויה על העור הסמוך של הפנים והידיים.

פינסטריד (פרופסיה). זהו אחד מהמרשם כדורים שעוזרים לנשירת שיער. אתה לוקח את זה מדי יום ככדור. גברים רבים הנוטלים פינסטריד חווים האטה בנשירת שיער, וחלקם עשויים להראות צמיחת שיער חדשה. זה עשוי לקחת כמה חודשים כדי לדעת אם זה עובד בשבילך. תצטרך להמשיך לקחת את זה כדי לשמור על ההטבות.

תרופות אחרות. אפשרויות אחרות דרך הפה כוללות ספירונולקטון (Carospir, Aldactone) ודוטאסטריד דרך הפה (Avodart).

טיפול בשיער

ניתוח השתלת שיער

בסוג הנפוץ ביותר של נשירת שיער לצמיתות, רק החלק העליון של הראש מושפע. השתלת שיער, או ניתוח שיקום, יכולים להפיק את המרב מהשיער שנשאר לך. במהלך הליך השתלת שיער, רופא עור או מנתח קוסמטיקה מסיר שיער מחלק בראש שיש לו שיער ומשתיל אותו לקרחת. לכל כתם שיער יש שערה אחת עד כמה (מיקרו-שתלים ומיני-שתלים).

לפעמים נלקחת רצועת עור גדולה יותר המכילה קבוצות שיער מרובות. הליך זה אינו מצריך אשפוז, אך הוא כואב ולכן תקבל תרופה להרגעה כדי להקל על אי נוחות. סיכונים אפשריים כוללים דימום, חבורות, נפיחות וזיהום. ייתכן שתזדקק ליותר מניתוח אחד כדי לקבל את האפקט הרצוי. נשירת שיער תורשתית תתקדם בסופו של דבר למרות הניתוח. הליכים כירורגיים לטיפול בהתקרחות אינם מכוסים בדרך כלל בביטוח.

טיפול בלייזר

מינהל המזון והתרופות אישר מכשיר לייזר ברמה נמוכה כטיפול לנשירת שיער תורשתית אצל גברים ונשים. כמה מחקרים קטנים הראו שזה משפר את צפיפות השיער. יש צורך במחקרים נוספים כדי להראות השפעות ארוכות טווח.

קרא גם על הטבות ספא לשיער כאן.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן